Zamki Krzyżackie – Bytów, Malbork

W Bytowie, na górującym nad miastem wzgórzu, w latach 1398–1405 Krzyżacy zbudowali ogromną kamienno-ceglaną warownię na planie prostokąta z trzema okrągłymi basztami i czworoboczną wieżą. Pełniła ona funkcję strażnicy granicznej, siedziby krzyżackiej administracji i zajazdu dla rycerzy. Dziś, w zrekonstruowanej lecz doskonale zachowanej budowli, znajduje się hotel, restauracja, Muzeum Zachodnio-Kaszubskie (w głównym i najstarszym budynku – Domu Zakonnym), biblioteki oraz siedziby bractw rycerskich.

Adres: ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów

Godziny otwarcia Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego: pon: 10.00–16.00, wt-nd: 10.00–18.00 (po sezonie: 10.00–16.00)

Więcej informacji: http://zamekbytowski.pl/

 

Warto także wybrać się do zamku w Malborku, który – choć położony nieco dalej od naszego gospodarstwa – jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w Europie. Budowano go w kilku etapach od XIII do połowy XV w. Istniejąca, przepiękna warownia zawdzięcza swój stan kilku rekonstrukcjom. W 1997 roku zamek wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu Zamek Wysoki – czworoboczna konstrukcja z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem i kaplicą grobową oraz dwiema wieżami, Zamek Średni – trójboczna budowla z obszernym dziedzińcem, kaplicą, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Refektarzami Letnim i Zimowym, jedną wieżą oraz Pałacem Wielkich Mistrzów, a także Zamek Niski (Przedzamcze) z Karwanem, kaplicą i zabudowaniami gospodarczymi. Zamek w Malborku jest aktualnie siedzibą Muzeum Zamkowego.

Adres: ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork

Godziny otwarcia Muzeum Zamkowego: 13 kwietnia – 15 września: 9.00–19.00, 16 września – 12 kwietnia: 10.00–15.00 (tereny zamkowe otwarte są zawsze o godzinę dłużej)

Więcej informacji: http://www.zamek.malbork.pl, http://www.malbork.com.pl

Powered by Lumax